Sirtaki İstanbul olarak müziğin ve dansın iyileştirici gücünü insanların hayatlarında olumlu değişimler yaratmak arzumuz ile birleştirerek sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeyi görevlerimizden biri olarak kabul ediyoruz.

Sessiz Sirtaki de Sirtaki İstanbul’un bu bağlamda oluşturduğu, işitme engelli ve işitebilen arkadaşlarımızla beraber sirtaki yaptığımız, Sirtaki yapmanın dışında birçok güzel duyguyu paylaştığımız bir dans topluluğudur. Aslında birçoğumuz başlarda müziğin sadece işitilebileceğine, dansın ise müzik olmadan yapılamayacağına inanırdık. Sessiz Sirtaki topluluğu sayesinde bir araya gelmeseydik işaret dili bilmeden iletişim kuramayacağımızı düşünürdük. Müziğin sadece işittiğimiz notalardan ibaret olmadığına, insanın kalbinde hissettiği melodiler olduğunu deneyimledik.  İletişim kurmak için sadece sözlere ve seslere ihtiyacımız olmadığını, gülen gözlerle ve kocaman sevgi dolu kalplerle ne kadar güzel birbirimizi anladığımızı fark ettik, iletişim kurabildiğimize şahit olduk. Hep engelleri kaldırmaktan bahsederiz ancak bu hep dilimizdedir. Nasıl yaparız ya da ne yapabiliriz konusuna geldiğimizde, daha çok çaresiz hissederiz kendimizi. Sessiz Sirtaki sayesinde anladık ki; engel biziz. Bizler omuz omuza verdiğimizde, yan yana durduğumuzda çok güzel şeyler yapabileceğimize Sessiz Sirtaki ile tanıklık ettik.

Erdem Ercan hocamız, bu topluluk için tamamen işitme engellilere yönelik bir Sirtaki komut modülü oluşturdu ve bu modül her çalışmada yeni hareketlerle beraber gelişti. İlk çalışmadan itibaren temel adımlarını büyük bir ahenkle yapmaya başladılar ve çalışmalar ilerledikçe en karmaşık figürlerde bile başarılı oldular.

Engellerin hayatın ritmini yakalamaya engel olmadığını gördük. Bizlerin bir araya gelmesini sağlayan, işaret dili ile sirtaki öğreten, tüm bu güzellikleri içselleştirmemizi sağlayan Erdem Ercan hocamıza çok teşekkür ederiz. Güzel yürekli büyük bir ekibiz.

Sessiz Sirtaki topluluk üyeleri;  Selda ÖNER, Bahar GÜNDOĞDU, Handan BİLGİÇ, Şebnem AYKOL, Deniz TÜMER, Selin YÜCEYATAK, Serkan Erdinç ŞAHİN, Lerzan ÇİFTÇİGÜZELİ, Ayfer KIZILCAN, Hilal ÜNSAL, İrem GÜVEN, Nuray ALKIM, Tuğba YAĞCIOĞLU, Özdem YAĞCIOĞLU, Mehtap KIR, Levent Can TUFAN, Serkan DEDE,  Şenay SAVUL, Demet ERDEM, Erdem ERCAN

Yorumlar kapatıldı.